Warunki ogólne korzystania z blogosfery BLOMM jakich powinni przestrzegać jej Współtwórcy, Użytkownicy i Goście.

Nazywam się Aleksander Krajewski (ur. 1987). To tyle o mnie…

Witam Cię w moim świecie, mam nadzieję, że również dla Ciebie okaże się on miłym Miejscem.

A żeby nasze spotkanie przebiegało w spokojnej i merytorycznej atmosferze, stworzyłem kilka zasad. Jestem przekonany, że jeśli będziemy się ich trzymać każdy z nas będzie mógł czuć się tutaj gościem i gospodarzem. Słowem – czujcie się jak u siebie, uszanujcie tylko ten savoir-vivre, te kilka zasad etykiety, by inni też mogli się tak czuć:

§1. Nie ma tematów zakazanych.

Moje dziedziny: sztuka, architektura, miasto, działalność społeczna, budownictwo naturalne, alternatywne formy zamieszkiwania. Poza tym, jak każdy w tym Kraju nad Wisłą, mam swój pogląd na absolutnie każdy temat. Wśród tematów pobocznych może się tu zdarzyć np. ornitologia, ogrodnictwo lub zimowe kolarstwo miejskie. Nie zamykamy się na świat, poszukujemy, polemizujemy. Nie ma jednego źródła wiedzy, jednego poglądu. Tylko na podstawie dyskusji możemy nabrać właściwej perspektywy, żeby ocenić dane zjawisko. Rozmawiajmy zatem i dzielmy się wiedzą.

§2. Czego tu nie chcemy?

a) Polityki, retoryki, przeklinania, wyzwisk, seksizmu, nacjonalizmu, wulgaryzmu. Głupoty.

b) Masz swoje zdanie? Super – tylko nie wsadzaj mi go do ust.

c) Ludzie nie dzielą się na białych i czarnych, katolików i islamistów, starców i dzieci, kierowców i rowerzystów. Są tylko ludzie. I nie ma powodu, żeby jedna grupa ludzi uważała się za ważniejszą od innej. Nie ma też powodu, by uważać ludzi za gatunek ważniejszy od jakiegokolwiek innego gatunku – tak jak nie rozważamy o przewadze rzekotki drzewnej nad paprocią.

d) Kto mnie poznał ten wie, że jestem nadzwyczaj tolerancyjnym człowiekiem. Jest tylko jedna grupa ludzi, których nie akceptuję – głupcy.

Dlatego będę bezlitośnie usuwał komentarze, w których poza nienawiścią jest niewiele treści a poza przekleństwami – niewiele myśli.

§3. Nie ma złych pytań. Nie ma złej architektury. Nie ma złych kolorów.

a) Jeśli ktoś nie zrozumiał jakiegoś zagadnienia to nie znaczy, że jest głupi. Znaczy to, że to Ty nie potrafisz mu tego wytłumaczyć tak, by to zrozumiał.

b) Istota architektury nie leży w jej wyglądzie. Dlatego nie będę tu mówił o elewacjach, kompozycjach czy osiach widokowych. Będziemy się za to zastanawiać nad tym jak budynki funkcjonują, jak wpływają na otoczenie i użytkowników. Niezależnie od skali – poczynając od wyboru oświetlenia do łazienki w bloku po rewitalizację całej dzielnicy – można podejmować świadomie dobre decyzje. Można też nieświadomie podejmować decyzje złe. Ja mam wybór, a Ty?

c) Nie ma złych kolorów – są tylko złe kompozycje. Nie ma złych dźwięków – jest muzyka albo hałas.

§4. Nie ma granic.

a) Na potrzeby tego bloga wyobraź sobie, że granice między państwami nie istnieją. Nie ma Państw. Nie ma Narodów. Są tylko ludzie zamieszkujący różne krainy geograficzne.

b) Zacznij postrzegać Ziemię jako planetę, na której lądy oddzielają od siebie jedynie morza i oceany. To, że mieszkasz akurat w tym miejscu, w którym mieszkasz, jest efektem wielu różnych zbiegów okoliczności. Na wiele z nich nie miałeś żadnego wpływu.

c) Jeśli chcesz mieszkać w miłym i przyjaznym miejscu są na to 2 sprawdzone sposoby: wyprowadzka albo aktywne zadbanie o to miejsce. Ja wybrałem tę drugą opcję. Większość ludzi wybiera opcję pierwszą. Nazywa się to migracją. Być może ktoś Ci wmówił, że największa obecnie migracja dotyczy muzułmanów przybywających do Europy. Zapomnij o tym. Prawda jest taka, że dużo potężniejszy ruch odbywa się na kierunku wieś-miasto. W XXI wieku, jeśli mieszkasz na wsi – prawdopodobnie wyprowadzisz się do miasta. Jeśli już mieszkasz w mieście – musisz nauczyć się gościnności.

Jeden komentarz

  1. powiedział…

    Wyposażając mieszkanie należy pamiętać, iż nie tylko czynimy to, żeby się fajnie prezentowało przed odwiedzającymi, przyjaciółmi czy rodzinką, lecz co najistotniesze, my sami mamy się w danym mieszkaniu komfortowo czuć. Nasze mieszkanie ma sprzyjać relaksowi i regenerowaniu sił. I oczywiście w zależności od tego, czy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *